Rozdíly mezi klasickou a americkou hypotékou


V posledních letech řada bankovních i nebankovních společností ve svém portfoliu kromě klasické hypotéky má i tu americkou. Víte, jaké jsou mezi nimi ale rozdíly? I když se obě dají považovat mezi tzv. hypoteční úvěry, jejich povaha je diametrálně odlišná a z toho plynou i odlišné podmínky u každé z nich. Pojďme si tedy každou nejprve v krátkosti představit a vysvětlit si základní rozdíly mezi nimi.

 

 

klíče od domu

Účelovost

Asi nejdůležitější rozdíl mezi klasickou hypotékou a tou americkou tkví v jejich účelu. Klasická hypotéka je účelový úvěr, který je primárně určený k realizaci vlastního bydlení. Je už na žadateli, zda se rozhodne pro výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Jelikož se jedná o hypotéku s velmi nízkou úrokovou sazbou je potřeba veškeré čerpání peněz z úvěru dokládat bance pomocí faktur, účtenek a smluv. Oproti tomu americká hypotéka je neúčelová, peníze z ní může tedy dlužník využít dle svého uvážení – koupě automobilu, cestování, studium v zahraničí atd.

 

 

podpis smlouvy

Úroková sazba

Dalším rozdílem je výše úrokové sazby. Řada lidí se rozhodne pro americkou hypotéku právě kvůli její benevolentnosti a pohodlnosti. Tato benevolentnost je ale do velké míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Zatímco u klasické hypotéky se roční úroková sazba pohybuje něco málo pod 2%, u americké hypotéky už je to 5%. Nejhorší jsou na tom ale spotřebitelské úvěry, kde se roční úroková sazba může vyšplhat až k 11%. Financovat tedy bydlení za pomoci spotřebitelského úvěru je krajně nevýhodné.

 

Doba splatnosti

Poslední rozdíl, o který stojí za to se zajímat, je doba splatnosti. Zatímco hypoteční úvěr určený k bydlení je možné splácet klidně i 30 let, doba splatnosti u americké hypotéky je o třetinu kratší. Mějte vždy na paměti, že čím déle budete úvěr splácet, tím více nakonec přeplatíte. Vyzkoušejte americkou hypotéku kalkulačku, která vám snadno napoví.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup