Sanace zdiva svépomocí?

To si tak v poklidu sedíte v obývacím pokoji, relaxujete a rozhlížíte se, když v tom váš zrak zacílí na spodní stranu jedné ze stěn. Vstanete a při bližším zkoumání zjistíte, že omítka v onom místě mění svou barvu a nepěkně zapáchá.
Ano, je to tak. Bohužel jste právě objevili slabost/nemoc vašeho zdiva – vzlínání okolní vlhkosti a jejímu prostupu do vnitřních struktur zdiva.

sanace zdiva

Vlhkost ve zdivu – co teď?

Vidíme i cítíme, že naše zdivo není v pořádku. Jaké jsou tedy možnosti, jak nepříjemnou situaci vyřešit? V první řadě je potřeba si říct, jak k situaci vůbec došlo.
Na vině může být více faktorů, jeden z nich je ale jasný – nedostatečná schopnost zdiva absorbovat a zadržet vznikající vlhkost. To bývá nejčastěji zapříčiněno nedostatečnou hydroizolační vrstvou. Tedy vrstvou, které má za úkol vytvořit ve zdivu voděodolnou bariéru, přes kterou se vlhkost nedostane. Pokud zde ale není, je poškozena, je nekvalitní nebo neodborně aplikována, pak je tato funkce zdiva narušena a vlhkost neohroženě postupuje dále až směrem do místnosti.
Prostup vlhkosti může být částečně zmírněn větráním vnitřních prostor spolu s dostatečným vytápěním. Pokud je ale zdivo narušeno vlhkostí ve smyslu předchozího odstavce, pak ani větrání a topení nestačí. Bohužel se jedná o poměrně komplexní záležitost, kterou nelze vyřešit během jednoho sobotního večera. Nutný je odborný a pečlivý přístup.

zdivo

Sanace zdiva jako řešení

Řešením výše popsaného problému se zabývá disciplína jménem sanace zdiva. Jedná se o specializovanou a odbornou disciplínu z oblasti stavebních prací, která vyžaduje jisté odborné znalosti a pak samozřejmě také velkou porci praktických dovedností. Neodborným přístupem lze udělat více škody nežli užitku, kdy může dojít až k narušení staticky objektu. Proto sanace zdiva svépomocí není rozhodně doporučována. Přeci jen se jedná o vaši střechu nad hlavou, na kterou se chcete spolehnout.
Odborné firmy mají mnohaleté zkušenosti, ví přesně, jakou sanační metodu pro váš případ zvolit, dokáží odhadnout, jaká překvapení se v průběhu realizace mohou objevit, a ví přesně, jak izolační vrstvu aplikovat.