V roce 2018 slavíme výročí 35 let mobilní komunikace

Konec září roku 2018 přináší v oblasti telekomunikační techniky a tzv. online světa zajímavý mezník. Jde o výročí 35 let, tedy pomyslnou „oslavu“ existence mobilních telefonů. Vůbec první sériový výrobek se zrodil, resp. vstoupil na trh zásluhou firmy Motorola, a to 21.9.1983. Šlo o telefon s označením DynaTAC 8000x, přezdívalo se mu poměrně trefně „cihla“ a pochopitelně nešlo o běžný kus, který byl dostupný za pár dolarů každému. Byl nesmírně drahý a mohli si jej dovolit pouze velmi movití lidé.
Vývoj mobilních telefonů a celé této technologie však sahá až do konce 60. let. Společnost Motorola patří k zakládajícím členům tohoto fenomenálního vynálezu a dnes žijící vedoucí oborové komunikace ve firmě, jménem Martin Cooper, potvrdil, že vůbec první uskutečněný hovor v rámci mobilní sítě proběhl teprve v roce 1973.
smartphone motorola
Byl to v tomto roce ovšem teprve první prototyp a než se telefon objevil na trhu, uplynulo dalších 10 let. Mezitím si celý smělý projekt však vyžádal částku přesahující 90 milionů US dolarů. Deset let trvala příprava samotné infrastruktury celého projektu a především proces schvalování telekomunikačním úřadem FCC.
telefonní sloup

Předražená cihla

Muzejní kousek prvního mobilu váží téměř 1 kg, na délku měří zhruba 30 cm a v angličtině se mu říkalo „brick phone“, což je v překladu cihla – telefon. Tedy těžká a velká. Ale na svou dobu to byl výrobek veskrze převratný, zvládal na jedno nabití pracovat 8 hodin a maximální délka jednoho hovoru byla 30 minut. A cena? V té době astronomická, 4 tisíce dolarů, což bylo v přepočtu na české koruny zhruba 120 tisíc korun, ovšem tehdy měla naše měna jinou hodnotu, přepočítáno na dnešní kurz je to přibližně dva a půl milionu korun.
Firma Motorola se však ze svého úspěchu a slávy neradovala dlouho. Postupně její prvenství na trhu vytlačila finská Nokia a stejně tak, jako finská společnost nedokázala udržet krok s konkurencí v oblasti smartphonů, podobně dopadla i Motorola. Odkoupila ji společnost Google a později, v roce 2014 ji od Google získala čínská firma Lenovo.