Notebook nebo stolní počítač?

V naší době je na trhu velká spousta nejrůznější techniky nabízející velmi rozmanité funkce a služby a mezi tyto zařízení můžeme zařadit i výše zmíněné. A právě mezi nimi vybíráme, když hledáme širokou škálu využití pro zábavu i pro práci. Požadavky jednotlivých uživatelů se samozřejmě liší a s tím přichází otázka: Co je pro vás lepší? Dřív často platilo, že notebook je levnější varianta počítače, ale to se mění. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé výhody notebooků i stolních počítačů.

repráky u monitoru

Chci radši notebook

Když se mluví o výhodách notebooků, tak první, co každého hned napadne, je jeho snadná přenosnost. Notebook je oproti PC lehčí a skladnější, hodí se tedy na cesty (ať už soukromé nebo služební), do práce nebo ke studiu. Navíc, pokud hledáte pouze „vylepšený zápisník“ do práce, notebooky vás vyjdou o mnoho levněji než počítače.
Na druhé straně nevýhodou notebooků je jejich kratší životnost. V případě poruchy jsou jejich opravy podstatně komplikovanější a chybu často odhalí až specialista v opravně. Jejich komponenty jsou navíc velmi obtížně měnitelné, a tak se notebook už po pár letech může stát „zastaralým“. Notebooky (zejména levnější varianty) mají také často problémy s chlazením a společně s těmi mohou přicházet drobné poruchy. Tato situace se však dá řešit přikoupením větráčků, které životnost vašeho notebooku výrazně prodlouží.
 pohár a notebook

Chci radši počítač

Naproti tomu počítače jsou zpravidla mnohem výkonnějšími stroji a jejich největší výhodou je výměna komponentů. V případě, že vám v počítači něco nefunguje nebo už nenabízí požadovaný výkon, můžete snadno zakoupit novější komponent a během chvíle obě součásti vyměnit. Chyby a poruchy zde také objevíte snáze, často si pomůžete sami, případně vám pomůže známý s obecnou znalostí této techniky. Už při jeho koupi si navíc můžete postavit vlastní počítač a zvolit si jednotlivé součásti tak, aby vám přesně vyhovovaly. Nevýhodou je zde, jak už bylo zmíněno, velikost a cena. Silnější stolní počítače můžou cenově šplhat až přes 20 000 Kč, pod touto cenou najdete spíše málo či středně výkonné počítače.
 

Shrnutí

Co je tedy lepší? Odpověď na tuto otázku si musí zodpovědět každý sám. Než zainvestujete peníze do jednoho či druhého, promyslete si, co od těchto zařízení očekáváte a jak dlouho je budete potřebovat. Technika jde velmi rychle dopředu, což zvýhodňuje počítače, kterým můžete vyměňovat komponenty, naproti tomu notebook si s sebou můžete vzít opravdu všude, a i v práci bude pro různé schůze a služební cesty opravdu nedocenitelným společníkem.